گفت‌وگوی فابانیوز با مهندس حسین قریب درباره بلاک‌چین و رمزارزها

مدیرعامل شرکت سیتکس معتقد است که نمایشگاه تراکنش ایران فراتر از یک نمایشگاه، هسته‌ای برای دیدار و تبادل اطلاعات میان همه افراد و بازیگران اکوسیستم بانکداری، پرداخت و استارتاپی است و پیش‌بینی می‌کند که این نمایشگاه بسیار پربار برگزار شود.

شرکت سیتکس از جمله شرکت‌های حاضر در پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران است که قرار است روزهای ۲۸ تا ۳۰ آبان ماه در مجتمع نمایشگاهی گفت‌وگو برگزار شود. این شرکت با محصولاتی مانند راهکار زنجیره تامین بر بستر بلاکچین (تامین دارو)، راهکار نگهداری اسناد بر بستر بلاکچین (شبکه تبادل اطلاعات علمی)، راهکار اعتبارسنجی توزیع شده، راهکار مالیات بر ارزش افزوده، راهکار باشگاه مشتریان، طراحی زنجیره بلوکی پویا و داینامیک و سند باکس Sand Box به ITE 2019 خواهد آمد.

در همین رابطه، با مهندس حسین قریب، مدیرعامل شرکت سیتکس درباره چالش‌ها و مشکلاتی که در حوزه فناوری‌های نوین در کشور مواجه است، آنچه در دنیا در حوزه فناوری اطلاعات در جریان است، بیم و امیدها در فناوری بلاک‌چین و رمزارزها و همچنین فعالیت‌های این شرکت و پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران به گفت‌وگو نشسته ایم :

حسین قریب در تشریح آنچه امروز در دنیا در حوزه فناوری‌های نوین در جریان است، گفت: دنیا تمرین در زمینه رمزارزها را آغاز کرده است. مستنداتی در این حوزه وجود دارد که نشان می‌دهد در کشوری مانند آمریکا، کانادا، چین، روسیه و گرجستان در حال تمرین استفاده از فناوری‌های جدید مانند بلاک‌چین و رمزارزها در حوزه‌های مختلف هستند. از سوی دیگر، آمریکا را می‌بینیم که تهدید رمزارزها را دیده است و می‌داند این موضوع می‌تواند تهدیدی برای دلار باشد و دنیا را برای مکانیزم‌های مدنظر خود در این حوزه و البته پیشرو بودن خود آماده می‌کند.

ضرورت ایجاد محیط سندباکس برای آزمون و خطای مزایای فناوری‌های نوین

قریب گفت: معتقدم فراتر از آنکه به دنبال یک محصول بلاک‌چینی باشیم یا اپلیکیشینی که در این حوزه فعالیت داشته باشد یا مسائل مربوط به بیت‌کوین، ذات این فناوری که همان توزیع شدگی و عدم وجود مرکزیت است را باید مورد توجه قرار دهیم، البته من تاکید دارم که این توزیع شدگی به معنای صد در درصد بی‌نقص بودن این فناوری نیست، شفافیت هم صددرصد خوب نیست، اما تمرینی که در دنیا آغاز شده، اجازه داده که محیط سندباکس ایجاد شود و آزمون و خطا در آن در جریان باشد. در واقع دولت‌ها باید این فضا و شرایط را ایجاد کنند تا همه آزمایش‌ها در زمینه بهره‌مندی از فناوری‌های نوین انجام شود و خوب و بد آن سنجیده شود.

بلاک‌چین می‌تواند عدالت و اعتماد را مکانیزه کند

وی در تشریح مزایای فناوری‌های نوین از جمله فناوری بلاک‌چین گفت: فناوری بلاک‌چین می‌تواند دنیا را متحول کند و عدالت و اعتماد را مکانیزه کند، ما چرا پول‌هایمان را در بانک می‌گذاریم؟ چرا که من به طرف دوم اعتماد ندارم و پول‌هایم را در بانک می‌گذارم و طرف دوم از بانک پول دریافت می‌کند و وام می‌گیرد، در اینجا بانک به عنوان یک نهاد ثالث عمل می‌کند. اما با آمدن فناوری بلاک‌چین، این تکنولوژی عنوان می‌کند که دیگر نیازی به طرف ثالث و سومی وجود ندارد و به این ترتیب بلاک‌چین با سازوکاری که دارد در حال متحول کردن دنیا است.

سمِ مقاومت در برابر فناوری‌های نوین برای بهره‌مندی از تکنولوژی

قریب تاکید کرد: در کشور ما معمولا در ابتدا نسبت به فناوری‌های جدید دافعه وجود دارد و می‌گویند اول باید ببینیم دنیا چه رفتاری در قبال فناوری‌های نوین در پیش خواهد گرفت و بعد درباره آن تصمیم‌گیری خواهیم داشت، فضای مقاومتی که همانند سم برای بهره‌مندی از تکنولوژی به شمار می‌رود.

وی درباره اتفاقات اخیر در کشور در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال، گفت: اتفاقی که در کشور شاهد آن هستیم این است که دولت می‌گوید بلاک‌چین خوب، بیت‌کوین بد، موضوعی که امکان‌پذیر نیست و این فناوری‌ها باهم هستند. یا شاهد اتفاقات خیلی بدی بودیم که در حوزه ماینینگ در چند ماه گذشته افتاد، مگر ما همواره دغدغه اشتغال نداشتیم؟ مگر دغدغه خام فروشی نداشتیم و می‌گفتیم انرژی موجود در کشور را به صورت خام به دیگر کشورها می‌فروشیم، صنعت استخراج رمزارز، جایی بود که ما می‌توانستیم از برق و گازی که در اختیار داریم ارزش افزوده ایجاد کنیم، ما با این حوزه می‌توانیم اشتغال ایجاد کنیم، ما با فناوری‌هایی مانند ماینینگ می‌توانستیم ۴۰ یا ۵۰ صنعت دیگر را درگیر کنیم و اشتغالزایی کنیم و حتی می‌توانستیم صنعت برق را نوسازی کنیم.

وی تاکید کرد: درواقع این همه ارزش افزوده برای کشور را به یک باره با یک قانون غلط از بین بردیم، از سوی دیگر باعث مهاجرت سرمایه‌ها و آدم‌های فعال و کارشناس در این حوزه شدیم و امروز می‌بینیم که کلیپ‌هایی که از این افراد در فضای مجازی از کشورهای مجاور منتشر می‌شود که در زمینه ماینینگ رمزارزها در حال فعالیت هستند و از تسهیلات بسیاری نیز برخوردارند.

سهم‌خواهی در بازار فناوری اطلاعات

وی در تشریح وضعیت بازار فناوری اطلاعات در کشور نیز گفت: متاسفانه یک سهم‌خواهی در این حوزه در حال شکل‌گیری است که به کشور ما آسیب می‌زند، به طور مثال اکنون بانک مرکزی عنوان می‌کند که من متولی رمزارز ملی هستم چرا که پول است، از یک سو فرابورس نیز ادعا می‌کند که متولی ماجرا است و از سوی دیگر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با توجه به اینکه این یک فناوری جدید است، خود را مسئول و متولی آن می‌داند و همینطور سایر ارگان‌ها و نهادها ادعای مشابهی را مطرح می‌کنند.

قریب گفت: معتقدم یک کمیته شامل افرادی از نهادهای حاکمیتی، مالی، دولتی، دور یک میز جمع شوند و به طور مثال در ۲۰ تا ۳۰ جلسه این موضوع را جمع‌بندی و موانع و مشکلات را حل کنند. یک فرصت بین‌المللی در حوزه استخراج رمزارزها، بلاک‌چین و ارتباطات فناورانه جدید در دنیا فراهم شده است و در حالی که ما به دنبال شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت هستیم، کشورهای دیگر به دنبال استفاده حداکثری از آن هستند.

لزوم بهره‌مندی از پایه پولی مشترک با کشورهای همسایه

وی تاکید کرد: مشخص است آنچه که مردم دنیا می‌پذیرند و به سرعت در جهان فراگیر می‌شود درجه اهمیت بالایی دارد، ایجاد زبان مالی مشترک میان مردم دنیا یکی از آن علامت سوال‌های بزرگ بود که در همه این سال‌ها مورد توجه بود و تلاش بسیاری برای پایه‌گذاری آن انجام شد. فناوری پایه پولی رمزارزها باعث شد یک زبان مالی مشترک بین مردم دنیا ایجاد شود که ما می‌تونیم از این فرصت میان کشور و دیگر کشورهای حداقل همسایه استفاده کنیم و ازمزایای آن بهره مند شویم.

قریب یادآور شد: شرکت سیتکس دغدغه‌های بسیاری در حوزه فناوری‌های نوین دارد و البته برای همه آنها راه‌حل و محصول دارد. محصولاتی مانند زنجیره تامین که اخیرا در حوزه دارو رونمایی کردیم می‌تواند مشکلات بسیاری را که در این حوزه وجود دارد، کاهش دهد. اکنون در چرخه دارو می‌بینیم که در چند وقت اخیر مافیای دارو چه مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرده است، ما مدعی آن نیستیم که می توانیم مافیا را از بین ببریم اما می‌توانیم کاری انجام دهیم که چرخه آن به گردش دربیاید و شفاف و مشخص باشد.

ماینینگ تا آموزش در سیتکس

قریب در توضیح فعالیت‌های شرکت سیتکس و نقشی که در حوزه اقتصاد و فناوری ایفا می‌کند، گفت: دامنه فعالیت‌های شرکت سیتکس شامل ۴ بخش می‌شود، صفر تا صد روند ماینینگ رمزارزها به صورت بهینه، ارائه خدمات مشاوره برای مدل‌های سرمایه‌گذاری در بستر رمزارزها با استفاده از هوش مصنوعی، آموزش در زمینه ماینینگ رمزارزها و کار بر روی فناوری بلاک‌چین این ۴ حوزه را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: ماهیت شرکت سیتکس، یک شرکت در حوزه فناوری اطلاعات است و همواره در ۲۰ سال گذشته تکنولوژی‌های نو را ساخته و یا با توجه به آنچه در دنیا در این حوزه در جریان است، آن را در کشور پیاده‌سازی کرده است.

مدیرعامل شرکت سیتکس درباره برگزاری پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران در آبان ماه سال جاری نیز گفت: هدف ما از شرکت در نمایشگاه، نمایش قدرت و فرصت‌های فناوری برای کشور است. فناوری‌های نوین، فرصت کم‌نظیری را برای کشور ایجاد می‌کند که باید به بهترین وجه از آن استفاده شود. به نمایشگاه تراکنش ایران می‌آییم تا آخرین محصولات و دستاوردهای خود در حوزه‌های مختلف فناوری را به نمایش بگذاریم و بتوانیم به کشور کمک کنیم.

نمایشگاه تخصصی، هسته‌ای برای هم‌افزایی و تبادل دانش

وی درباره برگزاری نمایشگاه تخصصی نیز گفت: مسلما زمانی که نمایشگاهی به صورت تخصصی برگزار می‌شود به هسته‌ای برای تمام آدم‌هایی که در آن حوزه کار می‌کنند تبدیل می‌شود، و این موضوع به تنهایی خود یک ارزش افزوده به شمار می‌آید.

قریب گفت: بزرگترین خاصیت برگزاری نمایشگاه تراکنش ایران را هم‌افزایی می‌دانم، چرا که فرصتی ایجاد می‌شود که افراد مختلفی که خدمات متفاوتی را در حوزه تراکنش و موضوعات مالی و فین‌تکی ارائه می‌دهند در یک فرصت مشترک با یکدیگر به تبادل اطلاعات و دانش بپردازند. این در حالی است که در حالت عادی بیش از ۶ ماه زمان برای دیدار و گفت‌وگو با این شرکت‌ها زمان نیاز است. اما وقتی همه این شرکت‌ها و کسب و کارها به مدد مرکزفابا در یک هسته به نام نمایشگاه گردهم می آیند، اتفاق مبارک و میمونی رخ می‌دهد.

وی تاکید کرد: معتقدم نمایشگاه تراکنش ایران فراتر از یک نمایشگاه، هسته‌ای برای دیدار همه افراد و بازیگران اکوسیستم بانکداری، پرداخت و استارتاپی است و پیش‌بینی می‌کنم بسیار پربار برگزار شود.

رونمایی از پلتفورم وام‌دهی فرد به فرد در ITE 2019

قریب با بیان اینکه شرکت سیتکس در پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران از پلتفورم وام‌دهی فرد به فرد بر بستر بلاک‌چین، رونمایی خواهد کرد، به دیگر محصولات این شرکت در غرفه سیتکس اشاره کرد و گفت: راهکار زنجیره تامین بر بستر بلاکچین (تامین دارو)، راهکار نگهداری اسناد بر بستر بلاکچین (شبکه تبادل اطلاعات علمی)، راهکار اعتبار سنجی توزیع شده، راهکار مالیات بر ارزش افزوده، راهکار باشگاه مشتریان، طراحی زنجیره بلوکی پویا و دینامیک و سند باکس Sand Box ، محصولات و سرویس‌های غرفه سیتکس در نمایشگاه تراکنش ایران را تشکیل می‌دهند.